O‘zbekistonda 18 ta bozor va savdo majmuasidagi davlat ulushi sotuvga qo‘yiladiJamiyatToshkentda o‘quvchining og‘ziga bilaguzuk tiqib yuborilgani aytilmoqdaJamiyatShavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Serbiyaga jo‘nab ketdiSiyosatTramp Oyni AQShga tegishli deb e’lon qildiDunyoPo‘lat Bobojonov Prezident maslahatchisi o‘rinbosari lavozimidan ozod etildiSiyosatShavkat Mirziyoyev Xitoy delegatsiyasini qabul qildiSiyosatVeolia Energy Toshkentning uchta tumanida issiq suv vaqtincha o‘chirilishi haqida ogohlantirdiJamiyatProfilaktika inspektorlariga mahallalarda YHQ buzilishi bo‘yicha jarima solish huquqi beriladiJamiyatUy-joy egalariga ko‘chmas mulkning yangi bahosi bo‘yicha xabarnomalar kelmoqdaJamiyatShavkat Mirziyoyev Toshkentdagi yangi Zamonaviy san’at markaziga tashrif buyurdiSiyosat
Nizoli hududlardan 5000 dan ortiq o‘zbekistonlik evakuatsiya qilindi
Yaqin Sharqdagi qurolli to‘qnashuvlar tufayli 5000 dan ortiq o‘zbekistonlik evakuatsiya qilindi. Trampning Eron bo‘yicha harbiy vakolatlari va mintaqadagi havo yo‘llarining yopilishi parvozlar jadvalini o‘zgartirib yubordi.
Yaqin Sharqdagi harbiy harakatlarning keskinlashuvi ortidan O‘zbekiston hukumati o‘z fuqarolarini nizoli hududlardan olib chiqish bo‘yicha keng ko‘lamli amaliyotni boshladi. Transport vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, 4-mart holatiga ko‘ra, Saudiya Arabistoni (Madina va Jidda) hamda Dubaydan jami 5183 nafar yo‘lovchi maxsus reyslar orqali vataniga qaytarilgan. Vaziyatning bunday tus olishiga AQSH tomonidan Trampning Eron bo‘yicha harbiy vakolatlarikengaytirilishi va buning natijasida 10 ta davlat havo hududining parvozlar uchun yopilishi sabab bo‘ldi.
Hozirgi vaqtda Isroil, Eron, BAA, Qatar va yana bir qator davlatlar ustidan uchib o‘tish xavfli bo‘lib turibdi. Shu sababli, fevral oyi oxirida 1600 dan ziyod o‘zbekistonlik xorijiy aeroportlarda qolib ketgan edi. Prezident topshirig‘iga asosan, «O‘zaviatsiya» agentligida 24/7 rejimida ishlovchi maxsus shtab tashkil etildi. Mutaxassislar xorijiy aviatsiya rasmiylari bilan muzokaralar olib borib, xavfsiz yo‘laklar orqali qo‘shimcha reyslarni muvofiqlashtirmoqda.
Asosiy e’tibor 28-fevralga qadar xorijga chiqib ketgan va reyslari bekor bo‘lgan yo‘lovchilarni qaytarishga qaratilgan. Vazirlik fuqarolardan firibgarlarga aldanmaslikni va ma’lumotlarni faqat aviakompaniyalarning rasmiy vakolatxonalaridan olishni so‘ramoqda. Shuningdek, savollar uchun «O‘zaviatsiya»ning +998 78 120-00-72 va +998 71 200-07-65 raqamli tun-u kun ishlovchi aloqa markazlariga murojaat qilish tavsiya etiladi.

В Узбекистане выставят на торги госактивы и земли на 100 трлн сумовОбществоКак гражданину Узбекистана получить визу в ТаиландОбществоГосударство выставило на продажу доли в 18 рынках и торговых комплексахОбществоВ Ташкенте школьнику насильно запихнули в рот браслет — он в больницеОбществоМежду Ташкентом и Маврикием откроется прямое авиасообщениеОбществоШавкат Мирзиёев отбыл с официальным визитом в СербиюПолитикаДональд Трамп назвал Луну территорией СШАМирSamsung представила модель Galaxy S26 FEОбществоПулат Бобожонов освобожден от должности замсоветника президентаПолитикаШавкат Мирзиёев принял делегацию КитаяПолитика
Из зоны конфликта эвакуировали более 5000 узбекистанцев
Из зоны конфликта эвакуировали более 5000 узбекистанцев на фоне закрытия неба. Расширенные военные полномочия Трампа по Ирану и эскалация в регионе осложнили работу гражданской авиации.
По данным Минтранса, к 4 марта из Саудовской Аравии и ОАЭ вывезено 5183 пассажира. Ситуация осложнилась тем, что расширенные военные полномочия Трампа по Ирану и резкая эскалация привели к блокировке воздушного пространства над десятью странами региона.
Из-за внезапного закрытия полетных зон более 1,6 тысячи узбекистанцев оказались заблокированы в аэропортах Кувейта, Катара и Израиля в конце февраля.
По поручению президента агентство «Узавиация» перешло на круглосуточный режим работы, координируя с иностранными властями создание безопасных коридоров для самолетов. В настоящее время основные усилия сосредоточены на вывозе граждан, покинувших республику до начала активной фазы столкновений.
Власти настоятельно просят не пользоваться услугами сомнительных посредников. Достоверную информацию о спецрейсах можно получить в представительствах авиакомпаний или через колл-центр «Узавиации» по телефонам: +998 78 120-00-72 и +998 71 200-07-65.