O‘zbekistonda AEXda radiatsiyaviy avariya yuz berganda harakatlanish reglamenti tasdiqlandiJamiyatToshkentda uylarni noqonuniy ijaraga berish bo‘yicha ommaviy reydlar boshlandiJamiyatQozog‘iston chet elliklar uchun pullik kirish tartibini joriy etmoqdaDunyoO‘zbekiston va Hindiston vizasiz rejim joriy etadi va strategik sheriklikni kengaytiradiJamiyat1-sentabrdan O‘zbekiston qonunchiligida nimalar o‘zgaradi?JamiyatMaktablarda an’anaviy baholar o‘rnini 100 ballik tizim egallaydiJamiyatAQShning yana uchta shahrida O‘zbekiston Mustaqillik kuni rasman bayram deb e’lon qilindiDunyoBiznes birinchi xatolik uchun jarima va takroriy tekshiruvlardan xalos etiladiIqtisodiyotO‘zbekistonga ko‘chib keluvchilar soni bir yilda 2,5 baravarga oshdiJamiyatRossiyada benzin ishlab chiqarish ehtiyojning 70 foizigacha tushib ketdi — ReutersJamiyat
Yevropada o‘ta anomal jazirama oqibatida 1300 dan ortiq kishi halok bo‘ldi
JSST rahbari Yevropada 21-iyundan buyon anomal jazirama tufayli 1300 dan ortiq o‘lim qayd etilganini ma’lum qildi. Germaniya va Chexiyada harorat rekordlari yangilandi.
Mutaxassislar jaziramani “sokin qotil” deb atashmoqda, zero Yevropadagi aksariyat uylar, maktab va ofis binolari bunday ekstremal haroratga moslashgan infratuzilmaga ega emas.
Fransiyada 24-iyun sanasidan buyon o‘lim ko‘rsatkichlari kutilgan statistik me’yordan qariyb 1000 taga ko‘paygan. Uy sharoitida vafot etganlar soni 40 foizga oshgan bo‘lib, qurbonlarning katta qismini 65 va undan yuqori yoshdagi qariyalar tashkil etmoqda. JSST rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Yevropa Yer yuzidagi eng tez isiyotgan qit’a hisoblanadi va bu yerda harorat global o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar tez ko‘tarilmoqda. Jazirama boshlanganidan beri fransuzlar orasida fojiali cho‘kish holatlari ham ko‘paygan — kamida 74 kishi daryo va ko‘llar kabi nazoratsiz suv havzalarida cho‘kib halok bo‘lgan.
Shu bilan birga, Germaniya, Polsha va Chexiyada mutloq ob-havo rekordlari yangilandi. Germaniyada atigi 48 soat ichida uch marta harorat rekordi qayd etilib, Brandenburgda havo harorati 41,7 darajagacha yetdi. Chexiyaning Doksany shahrida 41,1 daraja issiq kuzatilgan bo‘lsa, Polshaning Slubitse shahri 40,5 daraja ko‘rsatkich bilan o‘z tarixidagi eng yuqori haroratni yangiladi. Ushbu anomal vaziyat tufayli Niderlandiyada mashhur Defqon.1 musiqa festivali bekor qilindi, Parij hukumati esa ko‘chalarda alkogol ichishni taqiqlab qo‘ydi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, global isish sababli ilgari kamdan-kam kuzatiladigan bunday tabiiy ofatlar endilikda har yili takrorlanadigan tus olmoqda.

Из-за экстремальной тепловой волны в Европе за неделю погибли более 1300 человек, большинство — во Франции. В Германии, Чехии и Польше обновлены абсолютные температурные рекорды.
По официальному заявлению генерального директора Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедроса Адханома Гебрейесуса, начиная с 21 июня 2026 года в Европе из-за аномально высокой температуры было зафиксировано более 1300 летальных исходов. Лидером по числу жертв стала Франция, где жару уже называют «тихим убийцей». Глава ВОЗ подчеркнул, что европейская инфраструктура — жилые дома, офисы и школы — исторически просто не приспособлена к столь разрушительным температурным нагрузкам.
Во Франции начиная с 24 июня смертность превысила прогнозируемые средние показатели почти на 1000 случаев. При этом количество людей, скончавшихся непосредственно у себя дома, подскочило на 40%, а основную группу риска составили пожилые граждане в возрасте 65 лет и старше.
Ситуация усугубляется тем, что Европа признана самым быстронагревающимся континентом на планете: местная температура растет в два раза быстрее среднемировых значений. На фоне зноя во Франции также резко увеличилось число несчастных случаев на воде — по меньшей мере 74 человека утонули в несанкционированных для купания водоемах, пытаясь спастись от жары.
Параллельно в Центральной Европе фиксируются беспрецедентные температурные рекорды. В Германии за 48 часов исторический максимум обновлялся трижды, достигнув пиковых 41,7 градуса в Бранденбурге. В Чехии (город Доксаны) столбики термометров поднялись до 41,1 градуса, а в польском Слубице был установлен абсолютный рекорд страны — 40,5 градуса.
Из-за критических погодных условий власти европейских государств идут на жесткие меры: в Нидерландах полностью отменили крупный музыкальный фестиваль Defqon.1, а в Париже ввели временный запрет на распитие алкоголя в общественных местах. В ВОЗ напоминают, что из-за глобального изменения климата подобные катастрофические волны тепла, которые раньше случались раз в поколение, теперь происходят ежегодно.